• Vechtstraat 22, 8051 JC, Hattem
  • secretariaat@oekraine-projecten.nl
  • september 1, 2025

Casper Spannenberg vertrekt voor een jaar naar Oekraïne

Casper Spannenberg vertrekt voor een jaar naar Oekraïne

Een geplande wereldreis maakt plaats voor een jaar vrijwilligerswerk in Oekraïne. Komende zondag vertrekt Casper Spannenberg (23) uit Hattem om namens Stichting Oekraïne Projecten hulpgoederen te verspreiden in het door oorlog geteisterde land.

Eigenlijk had Casper hele andere plannen. “Ik wilde komend jaar een wereldreis maken,” vertelt hij. “Maar nu ik sinds het begin van de oorlog een aantal keer in Oekraïne ben geweest, is dat veranderd. Ik heb er vrienden gemaakt en ervaren hoe groot de nood is. Dan voelt het raar om zelf de wereld rond te trekken, wetende dat ik mijn vrienden daar alleen laat.”

De keuze voor Oekraïne komt dus niet uit de lucht vallen. De afgelopen jaren reisde Casper meerdere keren naar het land. “Elke keer raakte het me hoe positief de mensen blijven,” zegt hij. “Tegelijkertijd zie ik ook dat hulp hard nodig blijft. Dat motiveerde me om mijn plannen om te gooien.”

In Oekraïne gaat Casper vooral logistiek werk doen. Dat betekent dat hij de transporten met hulpgoederen, die vanuit Nederland aankomen, verder verspreidt binnen het land. Hij zal voornamelijk goederen uitdelen in de meest westelijke provincie Transkarpatië, al zal hij ook regelmatig naar Kiev gaan. “Vanuit de stichting rijden er jaarlijks tien vrachtwagens de grens over,” legt hij uit. “Eenmaal in Oekraïne moet alles gesorteerd worden, en dat is een hele klus. Ik ga helpen om dat zo goed en efficiënt mogelijk te organiseren.” Om het werk goed te kunnen doen, volgde Casper de afgelopen maanden Oekraïense taalles.

Voor Casper voelt het vertrek niet als een stap in het onbekende; hij kijkt er vooral naar uit. “Het is natuurlijk spannend om een jaar in een ander land te zijn. Ik laat mijn vrienden en familie achter en weet niet precies wat me te wachten staat. Ik verblijf in het westen van Oekraïne, een gebied dat altijd veilig leek. Maar de afgelopen weken, sinds de ‘vredesonderhandelingen’ zijn gestart, wordt ook dit deel onder vuur genomen. Het laat zien hoe meedogenloos deze oorlog is.” Ondanks de dreigingen kijkt Casper ernaar uit de mensen te kunnen helpen, juist nu de hulp zo nodig is.

Inzamelingsactie

Wil jij Casper (en daarmee de Oekraïense bevolking) steunen? Dat kan deze week nog heel concreet. Zondag, als hij definitief vertrekt, neemt hij een bus vol hulpgoederen mee richting Oekraïne. Die hulpgoederen moeten nog ingezameld worden, en daar kun jij bij helpen! We zijn opzoek naar:

Eten: Pasta, rijst, soep in blik, groente in blik, vlees in blik

Hygiëne producten: Luiers, waspoeder, douchegel, tandpasta, maandverband, desinfectiemiddelen

Medicijnen: paracetamol, ibuprofen, vitaminetabletten

Overig: loopkrukken/rekken & rollators.

De producten kunnen komende zaterdag tussen 16:00-20:00 worden ingeleverd bij de Open Poort in Hattem. Heb je vragen? App +31 6 49425116